Srdcový červ (Dirofilaria immitis)

Zaujímavosti

  • Dospelé srdcové červy žijú v srdci, pľúcach a súvisiacich krvných cievach postihnutých psov a mačiek. Ich životnosť sa pohybuje od 5 do 7 rokov.
  • Srdcové červy sú prenášané komármi.
  • Väčšina zamorených domácich miláčikov žije v južnej, strednej a východnej časti Európy. Srdcový červ, ktorý sa pôvodne nachádzal iba v pobrežných oblastiach, sa rozšíril do ďalších častí Európy. Počet správ, napríklad z Nemecka, sa v poslednom čase zvýšil.
  • Ochorenie je často ťažké diagnostikovať, pretože mnohé domáce zvieratá vykazujú niekoľko nešpecifických príznakov, ktoré by mohli zahŕňať mierny pretrvávajúci kašeľ, stratu chuti do jedla a úbytok hmotnosti, namáhavé dýchanie, celkovú slabosť. Zamorenie veľkým počtom srdcových červov je nebezpečné z dôvodu blokovania krvných ciev a môže byť smrteľné.
  • Šance na infikovanie sú najvyššie od apríla do novembra, pretože komáre sa môžu vyvinúť len vtedy, ak je teplota vyššia ako 14° C.
  • Liečba je veľmi zložitá a zdĺhavá a niekedy môže byť neúspešná.

Životný cyklus srdcových červov

Hlavným zdrojom infekcie je pes infikovaný dospelými srdcovými červami. Ak komár uhryzne infikovaného hostiteľa, vezme krv, ktorá obsahuje srdcové červy v ich vývojových štádiách. 

Do 14 dní sa vyvinú do infekčného štádia lariev nebezpečných pre iných hostiteľov. Keď komár uhryzne svojho ďalšieho hostiteľa, uvoľní srdcové červy do nového hostiteľa. Trvá približne šesť mesiacov, kým sa srdcové červy dostanú do srdca, pľúc a súvisiacich krvných ciev, kde dosiahnu zrelosť.

Srdcový červ (Dirofilaria immitis)

Aká je správna ochrana pred infekciou?

Infekcia srdcovými červami je veľmi vážne ochorenie, ale našťastie sa dá účinne zabrániť.

  • Lieky zo skupiny makrocyklických laktónov môžu byť použité raz mesačne na ochranu vášho domáceho maznáčika, napr. milbemycín oxím a selamektín s cieľom zabiť srdcové červy vo vývojových štádiách predtým, ako migrujú do pľúc a srdca.
  • Odporúčajú sa aj produkty, ktoré obsahujú permetrínu ako Ataxxa, pretože odpudzuje komáre, a preto výrazne znižuje pravdepodobnosť infekcie.
  • Začnite liečbu počas prvých štyroch týždňov po začiatku nebezpečenstva infekcie a ukončite ju 30 dní po pominutí rizika (na Slovensku od apríla do konca októbra).
  • Šteniatka a mačiatka sú tiež náchylné na infekciu a musia byť chránené. K dispozícii sú aj lieky, ktoré sa môžu používať u šteniat a mačiatok vo veku najmenej dva týždne. Sortiment zahŕňa ochutené tablety, ktoré obsahujú milbemycín oxim. Sú dostupné na veterinárny predpis.