Blchy

Zaujímavosti

  • Približne 50% kožných reakcií liečených veterinármi je spôsobených uhryznutím blchami.
  • Sliny bĺch sú alergénom, ktorý často spôsobuje alergickú dermatitídu, ktorá je najčastejšie hlásenou alergickou reakciou u mačiek a psov.
  • Blchy tiež šíria patogény, ktoré spôsobujú rôzne choroby, napríklad bubonický mor a chorobu poškriabania mačiek. Často prenášajú pásomnice na psy a mačky.
  • Dospelé blchy predstavujú iba 5% z celkovej populácie bĺch. Prevažná väčšina (95%) žije v životnom prostredí, najmä v nezrelých štádiách (vajíčka, larvy a kukly).
  • Blchy môžu potenciálne uhryznúť aj ľudí.
  • Na liečbu a ochranu mačiek a psov pred napadnutím blchami môžete použiť Fypryst Combo, ktorý zabíja dospelé aj nezrelé blchy.
Blchy

Ako môžete identifikovať infekciu?

Prvé príznaky infekcie

Prvým príznakom toho, že zviera je infikované, je škrabanie. Niektoré zvieratá nie sú citlivé na uhryznutie blchami, tým pádom sa neškrabú a infekcia môže ľahko zostať nepovšimnutá, až do momentu kým sa blchy začnú výrazne množiť.

Blchy

Ako vyzerajú dospelé blchy?

Dospelé blchy sú drobný tmavohnedý hmyz. Aj keď sú viditeľné voľným okom, v srsti ich sotva môžete spozorovať, pretože sú v neustálom pohybe. Najčastejšie ich môžete vidieť okolo koreňa chvosta, medzi lopatkami a na slabinách.

Blchy

Aký je najjednoduchší spôsob ako odhaliť infekciu?

Najlepšou metódou je vyčesať srsť pomocou blšieho hrebeňa, ktorý zachytáva blšie výkaly, ktoré vyzerajú ako veľmi malé tmavé škvrny. Môžete ich tiež spozorovať, ak starostlivo preskúmate srsť infikovaného zvieraťa. Ak blchy položíte na vlhký vatový tampón alebo uterák, oblasť okolo nich sa zmení na červenú. Takto ich odlíšite od zŕn pôdy a iných zvyškov, ktoré sa môžu zachytiť v srsti.


Ako môžete liečiť zamorenie blchami?

Zamorenie blchami je zložitý problém a musí sa riešiť komplexným spôsobom. Dospelé blchy žijúce na svojom hostiteľovi a blchy žijúce v prostredí hostiteľa, musia byť súčasne zabité. Kedykoľvek si všimnete blchy, tiež liečte svojho domáceho maznáčika na vnútorné parazity. Blchy často prenášajú pásomnicu (Dipylidium caninum). Lieky, ktoré obsahujú praziquantel, sú účinné proti tejto pásomnici.

Aby sa úspešne zabránilo vnútornému zamoreniu parazitmi, musia sa lieky aplikovať správne, ošetrenie by sa malo opakovať v správnych intervaloch a trvať dostatočne dlho.

Liečte všetky zvieratá žijúce v rovnakej domácnosti. Fypryst Sprej je vhodný pre šteniatka a mačiatka staršie ako 2 dni.

Vyberte si správny produkt a silu pre svojho domáceho maznáčika podľa druhu a telesnej hmotnosti. Použite jednu pipetu len pre jedno zviera! Nezdieľajte!

Aplikujte roztok z pipety Vášmu miláčikovi večer. Rozdeľte srsť tak, aby ste videli kožu a aplikujte podľa inštrukcií v príbalovom letáku. Koža musí byť suchá.

Nemanipulujte s domácim zvieratkom, kým miesto aplikácie nie je suché. Ak niekoľko domácich miláčikov žije spolu, uistite sa, že sa po ošetrení navzájom nedotýkajú.

Nekúpte zvieratá dva dni pred a dva dni po ošetrení.
Liečte svojich domácich miláčikov každé štyri týždne.

Tipy na úspešnú liečbu

  • Najmenej dva dni po sebe pred ošetrením vysajte všetky podlahy, koberce a nábytok vo vašej domácnosti a vo vašom aute. Zlikvidujte vrecko vysávača čo najskôr, pretože sa v ňom budú naďalej vyvíjať nezrelé blchy.
  • Ak je to možné, dezinfikujte všetky povrchy vhodným insekticídom.
  • Umyte všetky hračky a peliešok domáceho maznáčika v práčke pri minimálnej teplote 60°C.
  • Upozorňujeme, že na trhu nie sú dostupné žiadne produkty s okamžitým účinkom. Lieky, ktoré obsahujú fipronil, potrebujú približne 12 až 18 hodín, kým sa látka rovnomerne rozloží na srsť a začne účinkovať.

Trvanie liečby

Ak budete starostlivo dodržiavať pokyny pre spot-on aplikácie a intervaly liečby, celý priebeh liečby trvá najmenej tri mesiace, ale môže trvať šesť mesiacov, ak je infekcia závažná.

Liečba je náročná a dlhotrvajúca, pretože všetky dospelé blchy musia byť zabité. Blchy sa postupne vyvíjajú z vajíčok uložených pred prvým začatím liečby.


Ako môžete predísť zamorenie blchami?

Blchy sú neustálym problémom a infekcii sa musí zabrániť počas celého roka. Prevencia je potrebná aj u domácich zvierat, ktoré žijú výlučne v interiéri.

Použite spot-on roztok, ktorý pôsobí pri kontakte, čo znamená, že parazit zomrie, ak sa dostane do kontaktu s pokožkou alebo srsťou liečeného zvieraťa. Látka sa v tele neabsorbuje a nezaťažuje orgány. Takéto lieky sú, Fypryst Combo pre psov a mačky a Ataxxa pre psov.