Kliešte

Zaujímavosti

Kliešte sú aktívne keď je priemerná denná teplota vyššia ako 5 °C. Prežijú pod snehovou pokrývkou aj keď sa teploty pohybujú pod bodom mrazu.

Prenášajú choroby, ktoré môžu trvalo ovplyvniť zdravie. Vážne napadnutie spôsobuje, že hostiteľské zvieratá sú anemické. Iba komáre majú väčší vplyv na ľudské zdravie ako kliešte.

Kliešte číhajú na svojich hostiteľov v parkoch, zelených mestských oblastiach a záhradách.

Telesná hmotnosť vykŕmenej dospelej samice sa môže mnohonásobne zvýšiť (80 až 120-násobne) a kliešť môže zostať kŕmený na svojom hostiteľovi od 10 do 14 dní.

Lieky Ataxxa pre psov a Fypryst Combo pre mačky zabraňujú alebo liečia akékoľvek napadnutie kliešťami.

Kliešte


Ktoré kliešte sú nebezpečné a kde sa najčastejšie pripájajú k telu?

Rovnaké druhy kliešťov predstavujú riziko pre ľudí aj domáce zvieratá.
V Európe je infekcia najčastejšie spôsobená:

 • Kliešť obyčajný, Ixodes ricinus;
 • pijak lužný, Dermacentor reticulatus;
 • tropický kliešť, Rhipicephalus sanguineus.

Môžu sa prichytiť na rôzne časti tela, ale najčastejšie si vyberajú časti tela s menším množstvom vlasov alebo chlpov, kde je pokožka tenšia (napr. na tvári, na ušniciach, podpazuší, medzi prstami na nohách, na slabinách a okolo konečníka).


Čo by ste mali robiť, ak si všimnete kliešťa?

Po každej prechádzke skontrolujte či váš pes nemá kliešte. U psov s hustou srsťou použite kefu. Ak spozorujete kliešte, okamžite ich odstráňte. Šance na infikovanie hostiteľa sa zvyšujú, ak zostanú kliešte prisaté. Infekcia sa môže prenášať iba vtedy, ak je kliešť prisatý najmenej 24 hodín.

Ako by sa mal kliešť odstrániť?

Odstráňte kliešťa pinzetou s jemným hrotom alebo nástrojmi na odstránenie kliešťov.

 1. Uchopte kliešťa blízko jeho hlavy alebo úst, blízko bodu prieniku kože. Dávajte pozor, aby ste neuchopili jeho telo. Nestláčajte.
 2. Vytiahnite kliešť von bez krútenia.
 3. Vložte kliešťa do sklenenej nádoby naplnenej alkoholom.
 4. Dezinfikujte miesto uhryznutia alkoholom.
 5. Dezinfikujte aj pinzetu.
 6. Dôkladne si umyte ruky.
Uklonite krpelja pincetom tankih vrhova ili posebnim priborom za uklanjanje krpelja.

Dôležité

Pred vytiahnutím kliešťa neaplikujte alkohol ani olej na pokožku. Ak tak urobíte, kliešť je v núdzi a je náchylný na uvoľnenie ďalších patogénov do krvi hostiteľa.


Ako môžete zabrániť uhryznutiu kliešťov?

 • Žiadny produkt nie je 100% účinný proti uhryznutiu kliešťov. Skontrolujte svojho domáceho maznáčika ihneď po prechádzke a odstráňte kliešte, najlepšie kefovaním.
 • Chráňte svojho domáceho maznáčika pred kliešťami v štvortýždňových intervaloch od marca do novembra.
 • Výrobky, ktoré obsahujú permetrin, sú veľmi účinné. Látka tiež pôsobí ako repelent, ako napríklad liek Ataxxa, ktorá je vhodná najmä pre aktívne psy, ktoré trávia veľa času v prírode a sú vystavené kliešťom.
 • Fypryst Combo je vynikajúcou voľbou pre mačky. Rovnako ako Ataxxa, liek pôsobí pri kontakte s kliešťom, ktorý zomrie krátko po kontakte s liekom, čo znižuje pravdepodobnosť infekcie a prenosu ochorenia.